Odměna členů výboru / předsedy společenství.

I když mnoho členů výboru či statutárních předsedů se s nadšením a obětavostí z počátku vrhali zcela zdarma do výkonů funkcí ve společenství, po čase přišlo rozčarování a deziluze.

Jako každé řízení společnosti, tak i řízení SVJ/ BD vyžaduje zkušenosti, technické znalostí, právní povědomí, organizační schopnosti a zázemí spojené s porozuměním členů.

V mnohých domech tedy vzniká následný problém Nikdo z vlastníků nechce přijmout funkci ve vedení SVJ. Buď z důvodu špatných zkušeností, anebo jen proto, že chce bydlet a ne se starat.

Řešením je předat funkci předsedy SVJ profesionální osobě, ať fyzické nebo právnické, v souladu se zákonem 89/2012 Sb.

Odměna členům výboru nebo předsedovi je v dnešní době nutností, jelikož je to práce časově náročná a s vysokou mírou odpovědnosti. Nebojme se též konstatovat, i nevděčná.

Odměny statutárnímu orgánu SVJ, ale i ostatním orgánům společenství (např. revizorů, kontrolních komisí, apod.) jsou dle § 6 zákona o daních z příjmů, vždy považovány za příjmy ze závislé činnosti.

Pro výplatu odměn není potřeba uzavírat žádnou smlouvu. Příjem je vyplácen na základě výkonu funkce a schválen shromážděním.

Odměny členů výborů společenství vždy podléhají odvodu zdravotního pojištění. Z pohledu sociálního pojištění je důležité, jaká bude výše vyplacené odměny v určitém časovém období. Zkušená mzdová účetní by vám s ideálním způsobem nastavení odměn měla poradit a částku optimalizovat formou rozložení do kratších časových úseků.

 
Nenašli jste co jste hledali? Pošlete nám Váš dotaz na 100sprava@contextconsult.cz